Бащите вече ще имат право на платен отпуск от два месеца до навършване на 8-годишна възраст на детето - това предвиждат промени в Кодекса на труда, които са публикувани за обществено обсъждане на сайта на социалното министерство. Отпускът ще се ползва наведнъж или на части. Същото право на два месеца отпуск ще имат и осиновителите.
Новият вид отпуск произтича от европейската директива относно равновесието между професионалния и личния живот на родителите.
"Мотивът за приемането на този вид отпуск е, че до този момент жената майка имаше право на повече по вид отпуски за отглеждане на дете. Докато бащата като че ли можеше да ползва единствено отпуск при раждане на детето си и неплатен отпуск за отглеждане на детето до осемгодишна възраст", коментира националният секретар на КНСБ Величка Микова пред БНР.
Правото ще се ползва, ако бащата не е ползвал отпуск, прехвърлен му от майката на детето. За да получи отпуска, той трябва да уведоми работодателя си поне 10 дни предварително.
Обезщетението ще му се изплаща от Държавното обществено осигуряване, като тепърва предстои да се уточни размерът му.
По сега действащото законодателство всеки от родителите има право на 6 месеца неплатен отпуск до навършване на 8-годишна възраст на детето, от които 5 месеца могат да бъдат прехвърляни на другия родител.
Предвижда се промените да влязат в сила от 1 август.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Главният прокурор на МНС е отстранен от длъжност заради сексуално посегателство
МВР: Двама души са загинали в катастрофи за денонощието
ЕК връща на дневен ред отпадането на сезонната смяна на часа
Унгарските депутати си намалиха заплатите с 40%, ще вземат 3690 евро
Д-р Атанас Георгиев: Не чакайте да се почувствате зле, за да отидете на лекар
Лихен склерозус при мъжете – кога се стига до фимоза и стеснение на уретрата?
Кои храни можем да спасим и кои трябва да изхвърлим?
Доц. д-р Владимир Наков: Има стремеж на интегриране на психичното здраве в цялостното здравеопазване
Уникални същества, открити в китайски пещери
Най-големият корал в света, на повече от 2000 г., бе открит край Марианските острови
Очаква се силна магнитна буря
ЕКА планира следващото изстрелване на „Ариана 6“ за 17 юни
Коцев: Баба Алино е чудовищно престъпление, което с право разтърси цялата страна
Емил Пърмаков временно ще заеме поста на Георги Кандев
СГС ще гледа искане за регистрация на "Прогресивна България", внесено от Радев
Министър Шишков посочи три варианта за сградите в комплекса в Баба Алино
Кои три зодии ще имат успех в любовта през този месец?
Още един AI гигант поема към публичния пазар: OpenAI подаде тайно документи за IPO
Диверсификацията на доставките на газ в Европа не означава енергийна сигурност
Русия няма интерес от преговори с Украйна, ще остави оръжията да говорят
Дилемата на ЕЦБ: Борба с инфлацията или риск от нова рецесия